360 graders panoramabilder

360-visning av Klatreverkets lokaler 360visning.no har laget 360 graders panoramabilder av Klatreverkets lokaler. Zoom & panorer for å få med absolutt alle detaljer!

Kameratredningskurs (inne)

Nivå 2:

For deg som allerede har klatret ruter på flere taulengder, men som ikke har lært kameratredning. Eller personer som har hatt kurs før, men som trenger en liten oppfrisking.

Kurset er på to (tre?) økter à fem timer hvor vi vil gå gjennom litt grunnleggende metoder, bygge på disse metodene for mer avansert kameratredning, og lære å tenke improvisatorisk rundt de metodene vi har lært.

 

Vi er i ferd med å sette opp dette kurset. Følg med, mer info kommer!



Du lærer/repeterer standard metoder for kameratredning:
Heising via talje opp til standplass; fra hjelp til å komme opp, til transport av bevisstløs
Rappell med passasjer/skadet; fra hjelp til å komme opp til transport av bevisstløs
Rappell med passasjer/skadet over flere taulengder (fra tau til standplass og tilbake til tauet)
Utfiring av skadet med hjelper med skjøting av tau (2x60 gir laang rekkevidde, men knuten må gjennom bremsen)
Redning av skadet på travers

Føre var:
Tradisjonelt har kameratredningskurs vært holdt på klippe, og i stor grad på naturlige sikringer. Dette er i og for seg bra, men ekskluderer mange som burde lære seg kameratredningsmetoder fra å delta. Ideen bak kurset vårt er at du skal kunne få et godt grunnlag i redningsmetoder før du klatrer ruter hvor du potensielt kan få bruk for det. For noen av dere er jo dette allerede ”for sent”, men da i aller høyeste grad viktig å fokusere på. Du vil også kunne få et godt utbytte av et slikt kurs, da mange av teknikkene gjør deg bedre i stand til å improvisere når du er ute og klatrer.

Aldri utlært…
Du lærer ikke å plassere naturlige sikringsmidler; lær deg eventuelt det på et ”kilekurs”
Du lærer ikke førstehjelp; ta et kurs/repeter
Du blir ikke utlært (det blir vi aldri); øv sammen med klatrekamerater